Poststationen öppnades den 15 juni 1935 och stängdes 2 augusti 1989. Öppettider: 10 juni till 10 augusti varje år. Föreståndaren Filip Arvid Sundblad, född 3 juni 1881, anställdes 15 juni   1935.

Folkskolläraren Hjalmar Oskar Bertil Solgren, född 21 januari 1904, anställdes 15 juni 1938. Han slutade 1952. Oskar hade 300 kronor i säsongsersättning.

Under de följande åren var följande personer föreståndare:

1955: Margareta Ahlström                           1976: Boel Algulin

1957: Inga Pettersson                                 1977: Lise-Lott Wärnström

1958: Barbro Nyberg                                  1978-79: Eva Andersson

1959-60: Helmie Hedberg                           1980: Anna Sjöblom

1961-64: Barbro Bergman                           1981: Åse-Lotte Pettersson

1965-66: Agneta Josefsson                         1982-83: Lena Lindholm

1967: Anna Lundin                                    1984: Britta Algulin

1968: Ulla Andersson                                 1985: Annika Holgersson

1969: Ola Leife                                         1986: Anneli Jansson

1970: Sten Portström                                 1987: Ann-Marie Eriksson

1971-72: Ing-Marie Algulin                         1988: Camilla Holgersson

1973: Lena Westin                                    1989: Marie Axelsson

1974-75: Per Claesson


Postanstaltenstämpel 1546 C